رئیس جمهور به درخواست شاعران برای تاسیس بخشی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ویژه شعر و ادبیات فارسی پاسخ مثبت داد.
دکتر محمود احمدی نژاد در نخستین همایش بین المللی شاعران ایران و جهان که در تالار وحدت برگزار شد، در پاسخ به درخواست شاعران برای تشکیل اداره کل شعر و ادبیات فارسی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که مجری برنامه آن را مطرح کرد ، با بیان اینکه جایگاه واقعی شعر و ادب فارسی یک اداره کل یا معاونت نیست ، اظهار داشت: از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی می خواهم تا به جای یک مدیرکل یا معاون، یک قائم مقام وزیر در امور شعر و ادبیات فارسی منصوب کند.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه امروز فرهنگستان هنر با مدیریت شاعری بزرگ، انسانی مومن و استاد شعر ، آقای علی معلم دامغانی اداره می شود ، ابراز امیدواری کرد؛ از این فرهنگستان رایحه خوش ادب ، عشق و ایمان منتشر شود.

وی با تاکید بر اینکه همدلی و هم اندیشی شاعران و اندیشمندان و تبادل فرهنگ از نیازهای امروز جامعه بشری است و افزود: امروز که انسانیت انسان، لگدکوب خوی سرکش مستکبران ، خودخواهان و دنیاطلبان شده است ، انتشار پیام انسانی شاعران و اهل دل ، مجاهدتی بزرگ است.

احمدی نژاد ، استادان زبان و ادب را مروجان توحید ، عشق ، اخلاق و معنویت در پهنه گیتی معرفی و تصریح کرد: بیان شیرین شاعران ، هنرمندان و عاشقان حقیقت اثرگذار است تا آنجا که این اثر را نمی توان در دیگر سخنان یافت.

رئیس جمهور همچنین با قرائت ابیاتی از شاعران نامی پارسی گو حافظ ، مولوی ، ‌سعدی ، وحشی بافقی ، ملک الشعرای بهار و شهریار ، آنان را شاعرانی جاوید ، عاشق و دارای روحی رمیده از دنیا و پیوسته به حق معرفی کرد.

وی با بیان اینکه اگر چه مولانا دارای اصالتی ایرانی ،‌ خراسانی و مقیم کشور روم بود ، اما وی بی شبهه از نوابغ بزرگ عالم بشری است تاکید کرد: اندیشه مولانا از مرزهای جغرافیایی فراتر رفته است و متعلق به یک قوم و ملت نیست.

رئیس جمهور همچنین در این دیدار ابراز امیدواری کرد؛ نشست بین المللی شاعران ایران و جهان مقدمه ای برای مراودات و گفتگوهای بیشتر و عامل پیونددهنده و دوستی ملت ها باشد.

امروز و در بخشی از نخستین همایش بین المللی شاعران ایران و جهان ، حجت الاسلام و المسلمین محمدی گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری به قرائت ابیاتی از اشعار خود و توصیف جایگاه شعر در جوامع بشری پرداخت.

همچنین در پایان این همایش ، شاعران ایرانی و خارجی حاضر در تالار وحدت ، به رسم یادبود با رئیس جمهور عکس یادگاری گرفتند.