نخستین هم‌اندیشی طنز رادیویی برگزار شد

نخستین هم‌اندیشی طنز رادیویی عصر پنج اردیبهشت ماه با حضور رییس سازمان صداوسیما، معاون صدا و جمعی از مدیران و اهالی رادیو در تالار کوثر ساختمان اداری سازمان صداوسیما برگزار شد. سیدعزت‌الله ضرغامی در این مراسم با خطاب قراردادن محمدحسین صوفی، تصریح کرد: من روی ظرفیت‌های صدا در حوزه طنز حساب بسیار باز کرده‌ام؛ تعارف نمی‌کنم شما چهره‌ها و شخصیت‌هایی در تمام بخش‌های رادیو دارید که قابلیت‌های فراوانی دارند و نمی‌توان به راحتی از این ظرفیت‌ها گذشت، با این حال وضعیت حال حاضر آرمانی و ایده‌آل ما نیست و ان‌شاءالله یکی از نتایج این هم‌اندیشی بررسی دقیق و همه‌جانبه شما از ظرفیت‌ها و موانعی باشد که نمی‌گذارد این ظرفیت‌ها به فعلیت برسند.

رییس سازمان صداوسیما در ابتدای سخنانش ضمن تبریک هفتادمین سالگرد تاسیس رادیو در ایران خاطرنشان کرد: برگزاری نخستین هم‌اندیشی طنز رادیو فرصت خوبی است که در این بین از تلاش‌های برنامه‌سازان، هنرمندان و مدیران خود در معاونت صدا تشکر کنم.

سیدعزت‌الله ضرغامی سپس با تشبیه طنز به روغنی که در لابه‌لای چرخ‌دنده‌های یک ابزار صنعتی قرار می‌گیرد در این زمینه خاطرنشان کرد: یک ماشین هرچقدر با دقت طراحی شود، اگر بدون روغن حرکت کند پس از مدتی از کار می‌افتد اگر طنز هم نباشد چرخ زندگی نمی‌گردد.

وی سپس خاطرنشان کرد: طنز هنری است که می‌تواند عدم تناسب را در همه عرصه‌های زندگی اجتماعی انسان به زیبایی و جذابیت ترسیم کند.کسی که طنز کار می‌کند می‌تواند عدم تناسب را نشان دهد و این کنتراست ایجاد خنده می‌کند، اما در پس این خنده لایه‌های عمیقی وجود دارد که فکر انسان را به تامل وامی‌دارد. این کار که بر عهده طنز گذاشته شده، سخت است. با این تعبیر موضوع طنز در تمام ساختارهای رادیو و تلویزیون وجود دارد.

ضرغامی ادامه داد: با چنین تعبیری از طنز، طنز هنر و قابلیتی است که می‌تواند در تمام ساختارها رادیو تلویزیون وارد شود و تاثیرگذار هم باشد. در بسیاری روابط دراماتیک و ملودرام، که می‌خواهیم کژی‌هایی را نشان دهید، طنز می‌تواند بر لبان مخاطب خنده بیاورد.

ضرغامی اضافه کرد: کسانی که کار طنز می‌کنند کار سختی در پیش دارند؛ اولا خنداندن مردمی که روزانه با هزار مشکل مواجه هستند به این راحتی‌ها نیست و به راحتی نمی‌توان یک اثر تاثیرگذار و فاخر طنز تولید کرد.

رییس سازمان صداوسیما با اشاره به سابقه طولانی طنز در ادبیات و هنر ایران در این زمینه اظهار کرد: ما گنجینه عمیقی چون آثار عبید زاکانی، سعدی و مولوی، آثار مرحوم دهخدا، نسیم شمال، جمالزاده و کیومرث صابری را داریم.

او ادامه داد: در کارهای نمایشی سیما عرصه‌هایی است که به صدا ربطی ندارد و البته گاه می‌تواند آموزنده هم باشد البته تمام این کارها دارای ویژگی‌ آموزندگی نیستند چرا که گاه برنامه‌هایی از تلویزیون پخش می‌شود که صرفا لودگی در آنها دیده می‌شود و آدم خجالت می‌کشد. اما تردید ندارم مبنا و سنگ بنای کارهای فاخر سیما می‌تواند حوزه‌ای از طنز باشد که رادیو پرچمدار آن است. اگر کار ارزشمندی در سیما و نمایش صورت گیرد پایه آن بر کارهای ارزشمند دیالوگ است که می‌تواند به کار طنز قوام دهد. بر این اساس کاری که شما در حوزه طنز رادیویی می‌کنید، بسیار ارزشمند است.

وی سپس خطاب به برنامه‌سازان گفت: از تمام ظرفیت‌ها و امکانات استفاده کنید و از آن غافل نشوید. طنز مرز ندارد چون کاملا متعهدانه است و به لایه‌های درونی اجتماع می‌پردازد.

وی با تاکید بر این که برای پرداختن به حوزه‌های اجتماعی در قالب برنامه‌های طنز خط قرمزی وجود ندارد بار دیگر برنامه‌سازان رادیو را خطاب قرارداد و گفت: از شما می‌پرسم در حوزه روابط اجتماعی شما چه خط قرمزی دارید؟ اگر خط قرمزی وجود دارد به من بگویید تا من زیر آن را امضا کنم و تعهد بدهم که چنین خط قرمزی وجود ندارد. در عرصه روابط اجتماعی موضوعات بسیاری است که می‌توان به طنز کشید و مردم هم باور کنند مردم پرداختن به عرصه اجتماعی را در قالب طنز می‌خواهند چراکه اگر آسیب شناسی درستی بین روابط ما وجود نداشته باشد، همواره مشکل خواهیم داشت. این مساله ربطی به جناح‌های سیاسی ندارد.

ضرغامی در ادامه صحبت‌هایش با بیان اینکه زبان فارسی ایهام بسیار دارد، یادآور شد: گاه عده‌ای در برنامه‌ها حرف‌هایی می‌زنند که از آن تعابیر نادرست و متفاوت می‌شود. می‌توان کمی این‌ها را کنار گذاشت و البته من از شما برنامه‌سازان می‌خواهم که توجه چندانی به این مسائل نکنید.

او ادامه داد: هر کس می‌تواند با طنز مسائل اجتماعی به گونه‌ای متفاوت ارتباط برقرار کند و برداشت خودش را داشته باشد. این مساله برای ما مطلوب است. چرا که ویژگی رادیو همین است چون این رسانه با گوش سروکار دارد و اجازه می‌دهد قوه تخیل مخاطب پرورش یابد. لذا چنین برنامه‌ای شیرین می‌شود و حس نوستالوژیک بیشتری در شنونده ایجاد می‌کند.

ضرغامی بار دیگر تاکید کرد: رادیو ظرفیت عظیمی دارد و خواهش من این است که قدر این ظرفیت را بدانید. رادیو ما واقعا یک گنجینه است و یک معنای نام‌گذاری سال ۸۹ با عنوان کار مضاعف، همت مضاعف همین است که ظرفیت‌های خود را بشناسیم و با کار مضاعف آن‌ها را به فعلیت برسانیم.

رییس صداوسیما بار دیگر تاکید کرد: در تولید برنامه‌های طنز هیچ خط قرمزی وجود ندارد، الان کسی نیست که طالب کارهای تخت باشد و حتی مدیران خواهان برنامه‌های چالشی‌تری هستند تا آنها را به نقد بکشد.

او در عین حال گفت: همان کسانی که رسانه ملی را نقد می‌کنند و مدعی هستند که باید دروازه‌ها باز باشد و بگذارند همه حرف‌هایشان را بزنند، اگر اتفاقی بیافتد، اول از همه بزرگنمایی می‌کنند و در شرایطی که هنوز هیچ کس خبردار نشده است، به این مسائل می‌پردازند.

ضرغامی بار دیگر گفت: ظرفیت‌های رادیو باید به خوبی شناسایی شوند و بموقع به فعلیت برسند. در این راه گروه‌های صدا باید هر کاری که لازم است انجام دهند. باید به گروه‌های جدید و جوانان اعتماد کنیم چرا که اعتماد تیم‌های جدید موفقیت‌های بسیاری را رقم زده است. البته باید از تیم‌های قدیمی که همواره موفق بوده‌اند نیز حمایت کرد و موانع را از جلوی پایشان برداشت اما تیم‌های جدید هم باید شکل بگیرند.

او در این ارتباط به سریال‌های نوروزی سیما اشاره کرد و گفت: اگر سریال‌های امسال نوروز موفق‌تر از سال‌های گذشته بوده‌اند و البته باز هم ایده‌آل ما نیست اولا به این علت بود که هر سریالی می‌خواست حریفی جدید را به مخاطب ارائه کند و لایه‌های عمیق‌تری را به مردم نشان دهد و دوم اینکه ساخت این سریال‌ها به تیم‌های جدید سپرده شده بود.

او بر ضرورت خدمت کردن مدیران به هنرمندان تاکید کرد و گفت: در رسانه مدیران وظیفه خدمت کردن به هنرمندان و باز کردن و تسهیل کردن راه برای آنها را بر عهده دارند چرا که هنرمندان هستند که کارهای بزرگ را انجام می‌دهند.

ضرغامی در پایان صحبت‌هایش گفت: صدا در جایگاه خودش، ویژگی‌های خودش را دارد؛ هم می‌تواند تمام برنامه‌های مختلف در ساختارهای مختلف را در تمام شبکه‌ها قوام و پویایی و تاثیرگذاری خوبی در حوزه برنامه‌های طنز بدهد و هم می‌تواند امتنان خوبی برای برنامه‌های سیما باشد.

در ادامه این مراسم با حضور رییس سازمان صداوسیما، معاون صدا و مدیر رادیو فرهنگ از خانواده‌های مرحوم عزت‌الله مقبلی، منوچهر احترامی، منوچهر نوذری، فرهنگ مهرپرور، حسین مدنی و عمران صلاحی تقدیر شد.

در بخش دیگری از مراسم که محمدعلی کشاورز هم به جمع تقدیر کنندگان پیوست از فعالان عرصه طنز رادیویی تقدیر به عمل آمد. در این بخش رضا عبدی، احمد شیشه‌گران، صادق‌عبداللهی، محمد حاجی‌حسینی، داریوش کاردان، منوچهر آذری، علیرضا جاویدنیا، سعید توکل، ابوالقاسم صادقی، عباس محبی، شهلا ناظریان، منوچهری، مهران امامیه، تورج نصر، فرهنگ جولایی و توران مهرزاد مورد تقدیر قرار گرفتند.

بر اساس این گزارش، در پایان مراسم تقدیر از پیشکسوتان و فعالان عرصه طنز رادیویی، رییس سازمان صداوسیما مراسم را به قصد شرکت در جلسه هیات دولت ترک کرد. او در برابر درخواست‌های خبرنگاران برای انجام مصاحبه گفت: وضعیت من الان مانند آقای عبدی است که می‌گفت «باز هم مدرسه‌ام دیر شد.» اگر در مصاحبه با شما شرکت کنم، باز هم به جلسه هیات دولت دیر می‌رسم.

/ 0 نظر / 17 بازدید